Meie delikaatne Dea

Loomise kuupäev 04.03.2024

Siimusti Lasteaed-Algkool on koolieelne lasteasutus ja algkool, mis tegutsevad ühe asutusena. Meie asutus asub kolmes hoones: Siimusti algkool, Siimusti lasteaed ja Saduküla lasteaed. Töötajaid on kokku kolmkümmend kaheksa. Tutvustame teile neid kõiki ka pisut lähemalt. Üheksas persoonilugu on Siimusti lasteaias töötavast vahvast lasteaiaõpetajast Dea Allingust.

Pärit olen Jõgevamaalt, täpsemalt siitsamast Siimustist. Minu esimesed kümme eluaastat möödusid siin ja mängimiseks oli palju põnevaid kohti ning muidugi Kiigemets oma suure külakiigega. Meie koolimaja on ehitatud minu koduaeda ja parkla kõrval kasvavad suured puud kasvasid minu koduväravas. Mul oli soe ja turvaline kodu ning lapsepõlvest on vaid head mälestused. Kooli läksin Jõgeva Keskkooli, Siimustist kolisimegi Jõgevale elama. Olen elanud ka Palamusel, kus lõpetasin keskkooli. Pikalt elasin ja töötasin Voorel. Lasteaednikuks olen õppinud Tallinnas, esmalt omandasin kesk-erihariduse ja hiljem kõrghariduse. Oma elukutse valikut kahetsenud ei ole. Minu töö meeldib mulle väga. Täna elan jälle Jõgeval oma väikeses ja soojas kodus.

Elasin ja töötasin Voorel 31 aastat, kus juhtisin väikest armsat lasteaeda. Kui lasteaed liideti sealse põhikooliga, siis vajasin uut töökohta. Kaks aastat töötasin Tabivere lasteaias õppejuhina, kuid tundsin, et siiski tahan töötada lastega. Siimusti lasteaeda vajati õpetajat ja mul on hea meel, et osutusin valituks.

Siimusti lasteaias täitub mul peagi viis aastat. Kuna minu sooviks oli töötada kõige väiksematega, siis õnneks vajatigi just sõimerühma õpetajat. Täielik vedamine minu jaoks!

Kuna minu töö mulle meeldib, siis on rõõmu palju. Väikesed armsad lapsed, kelle arengut on nii hea jälgida ja sellele kaasa aidata. Kui suudad meie ühise päeva rõõmsaks ja tegusaks muuta, siis see ongi suur rõõm. Rõõmu teevad toredad ja mõistvad lapsevanemad, hea koostöö meie rühmas ja mõnusad töökaaslased lasteaias. Ja vaieldamatult meie lasteaia suurepärane asukoht! Nimetan lasteaia akendest avanevaid vaateid miljonivaadeteks.

Õnneks suureks muretsemiseks minu arvates põhjust ei olegi. Alati saaks ju teisiti ja kindlasti ka paremini. Kui midagi välja tuua, siis on see laste tervis. Kahjuks puudub selle üle perearstide kontroll. Lapsevanematele on antud õigus ja seega pandud ka kohustus otsustada oma lapse tervise üle. Kahtlen, kas neil selleks ikka piisavalt teadmisi ja kogemusi on.

Peale tööpäeva sõidan Siimustist ära, siis enamasti jäävad töömõtted iseenesest maha. Veel meeldib mulle lugeda, ristsõnu lahendad. Suhtlen igapäevaselt telefonitsi oma tütre perega ja eaka emaga. Veel on mul üks teistmoodi huvi – huvi meie kalmistukultuuri vastu. Mul on ka välja kujunenud mõned kohad looduses, kus käin akusid laadimas. Üks selline on näiteks Palamuse muuseumi kohviku väliterrass. Aga teisi ma ei avalda! Ja meri on minu lemmik. Naiseliku poole pealt püüan olla kursis hetke moetrendidega, arvestades ikka ka enda vanust.

Eks ikka oma pere – tütar, ema, õde. Aeg-ajalt meenutan oma head ja tarka isa, kes on juba paarkümmend aastat Siimusti kalmistul. Samuti paar head sõpra, kes elavad kaugemal ning kellele saan peaaegu kõike rääkida ja ka nõu küsida. Toetust ja mõistmist olen kogenud ka töökaaslastelt. Aitäh neile!

Ei oskagi mingit konkreetset kohta välja tuua. Pigem kuhugi külmale maale, palmisaared mind ei tõmba. Läheks sinna, kus on merd ja tormi. Või siis elaks nädalake vanausuliste või seto peres. Seni olen kogenud ehedat kihnlaste ja saarlaste taluelu. Olen oma elus varem päris palju reisinud, kohtadesse Venemaal, kuhu enam arvatavalt kunagi ei saa ega taha ka. Plaanis on aga minna Hispaaniasse, kuhu mind juba pikemat aega kutsutakse.

Olen puudust tundnud oskusest mängida klaverit. Veidi ikka klimberdan ka, aga seda õpiksin praegugi veel päris hea meelega.

Olen vist piisavalt isepäine inimene, et konkreetset eeskuju ei oskagi nimetada. Küll aga olen meelde jätnud nn suurte ja tarkade inimeste tarku ütlemisi ja aeg-ajalt nende järgi toiminud. Üks lemmikutest on kommunikatsioonieksperdi ja suhtekorraldusspetsialisti Aune Pasti soovitus: enesekiitmise rasket tööd ära lükka teiste kaela. Oskame siis märgata endas head ja ärme häbeneme sada vajadusel ka välja öelda.

Sinu lemmikloom, lemmik toit, lemmik koht?

Lemmikloom on vaieldamatult kass. Lemmik toitu praegu ei olegi, sest hetkel on minu toitumine kõik peapeale pööratud, kahjuks. Lemmikkoht aga Võsu, eriti sealne rand ja seda igal aastaajal.

Oma tütrele olen õpetussõnad ellu kaasa andnud. Tundub, et need on olnud tõhusad ja täna saan kaasa elada kahe väikese imearmsa lapselapse sirgumisele. Oma rühma väiksekesed unustaksid nagunii, mis neile praegu ütleksin. Väikeste laste vanematele aga soovitaksin olla kohal igas hetkes siin ja praegu, sest see aeg möödub nii kiiresti ja tagasi seda enam ei saa.

Viimati muudetud 04.03.2024.